Zbraslav
a její
historie
vzdálená
i
nedávná
je
na těchto
stránkách
již od roku
2003
logo
Zbraslavhistorie.info - stránky o historii městské části Praha - Zbraslav

celkem je registrováno 95 lidí. přihlášení | registrace

Zápisník

Napsáno v letech 2005 až 2011 poté nahrazeno facebookem

STRANA: 6

název: Za Zbraslaví do Jílemnice

autor: -Rsw-záznam vložen:16.8.2006 15:19:06
foto Prázdninové období mne, tak jako většinu z nás, vyzvalo k cestování do krajů dálných i blízkých. Letní putování po vlasti české mě zavedlo i do městečka Jilemnice, kde jsem navštívil renesanční zámek s muzejní expozicí z historie západního Podkrkonoší. Součástí této stálé expozice byla doprovodná výstava pod názvem Zvony, zvonky a rolničky. Jakmile jsem zahlédl poutač zvoucí k návštěvě expozice, napadla mě jediná myšlenka – zbraslavské zvonařství. S velkým očekáváním jsem proto vstoupil do výstavních prostor, kde na mne promluvila historie skrze zvuky zvonů i zvonků. Některé z exponátů bylo možné nechat rozeznít vlastní rukou návštěvníka, což bylo velmi zajímavé překvapení. Prohlídku provázel krátký výklad průvodce, který byl doplněn informačními texty se zajímavým obsahem. Zde jsem se mimo jiné dočetl, že první český mistr, který opětovně navázal na tradici českého zvonařského řemesla byl pan Manoušek starší. Tento zvonař započal svou činnost roku 1900 v Brně a založil tak více než devadesátiletou rodinou tradici. Potomci mistra Manouška pokračují v jeho stopách a ve zvonařské dílně na Zbraslavi v domě, kde byla původně první průmyslová škola v Čechách. Vyrábějí nové zvony dle vlastního zvonového žebra a zabývají se restaurováním a záchranou starých památných zvonů. Na jilemnickou výstavu zapůjčili zvonaři ze zbraslavské dílny i několik exponátů mezi něž patří například puklý zvon, dřevěná hlavice na zavěšení zvonu či řez zvonem. Dále je zde možno zhlédnout fotografie ze zbraslavské dílny zachycující výrobu zvonu nebo Pražskou mobilní zvonkohru. Mistr zvonař, pan Petr Rudolf Manoušek, se na výstavě podílel svou odbornou pomocí, za kterou mu je věnováno zvláštní poděkování.
Z výstavy jsem odcházel s příjemným pocitem, že moje očekávání nebylo marné. Byl jsem velmi potěšen, že jsem tento „malý kousek Zbraslavi“ potkal i na svém letním putování Čechami.


název: Výročí 700 let

autor: -Rsw-záznam vložen: 5.8.2006 10:19:06
foto V pátek 4.8. uplynulo 700 let od zavraždění Václava III. v Olomouci. Tímto skutkem rod Přemyslovců vymřel po meči. Silný královský rod byl přemožen uštknutím smrti zcela, neb potomek mužský tu žádný na světě nezbyl. Zůstaly toliko svazky, jež pohlaví ženského byly. Takto komentuje událost Zbraslavská kronika. Neslavné výročí bylo připomenuto mimo jiné i v místě přemyslovského pohřebiště. V kostele sv. Jakuba na Zbraslavi byla uskutečněna zádušní mše, které byly přítomny asi dvě desítky lidí. O této události proběhla zmínka i ve zpravodajství České televize, která pro svou reportáž natáčela filmové záběry mimo jiné i v zámeckém areálu a v kostele, kde jsou uloženy ostatky Přemyslovců.
Letošní zbraslavské Slavnosti Elišky Přemyslovny si také chtějí připomenout tuto událost. V jejich rámci se několik historiků a policejní detektiv pokusí olomouckou královraždu objasnit. Vřele doporučuji se této události zúčastnit a rozšířit si tak své obzory. Termín podzimních slavností se dozvíte ze zbraslavských medií (tisk, internet).
název: 61. výročí povstání proti německé okupaci a ukončení II. světové války

autor: -Rsw-záznam vložen:8.5.2006 13:56:07
foto foto Při příležitosti 61. výročí povstání proti německé okupaci a ukončení II. světové války proběhlo na mnoha místech naší vlasti uctění památky padlých. Stejně tak i na Zbraslavi se uskutečnilo slavnostní položení věnců k pomníku padlých z obou světových válek. Pietního aktu se zúčastnili představitelé obecního zastupitelstva a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu. Minutou ticha přítomní uctili památku a připomenuly zásluhy a hrdinství padlých. Události ze sklonku druhé světové války připomenuly oficiální představitelé i u památníku padlých u Husova sboru, avšak z řad veřejnosti účast byla nulová. Doufejme, že občané si vzpomněli ač nebyli přítomni.Ti co znají svou minulost mohou tvořit budoucnost. Na závěr připomeňme, že pomník na Zbraslavském náměstí byl vybudován v letech 1921-1927.


název: Posázavský pacifik 2006

autor: -RSw-záznam vložen:07.05.2006 11:35:14
foto První květnové dny svou sluneční atmosférou vyzvaly mnoho lidí k výletům do blízkého i dalekého okolí svých domovů. Mnozí z nich využili dopravních prostředků. A tak jako každý rok vezla posázavská lokálka mnoho výletníků. Tento historický vlak, v čele s krásně černou supící železnou dámou lokomotivou, na své cestě přibírá další cestující. Také zbraslavské nádraží mělo tu čest umožnit svým cestujícím nastoupit ze svého peronu do vagonů tohoto mimořádně a již tradičně vypravenému vlaku. Vagony, z kterých do okolí dýchala historie nabídly svým pasažérům možnost plně vychutnat romantickou cestu. Posázavský pacifik nabral další cestující a lokomotiva pronikavým hvizdem ze své píšťaly ohlásila odjezd. Jako by chtěla říci všem, že přes své stáří přijede za čas znovu. Pomalu se rozjíždějící kola železného oře se vydala dál po své trati pro další příznivce historie a romantiky. Jestli jste propásli tuto spanilou jízdu, nezapomeňte přijít příště. Nechcete-li se zúčastnit romantické cesty, přijďte se aspoň podívat na krásnou historickou lokomotivu a svou účastí podpořit její existenci. Na závěr vzpomeňme, že z Modřan přes Zbraslav do Dobříše se jezdí od roku 1897 a například v letech 1899 –1901 na trati Modřany – Zbraslav zkoušel akumulátorové vozy průkopník elektrické trakce u nás - František Křižík.


název: Něco zde chybí.

autor: -RSw-záznam vložen: 19.03.2006 19:05:14
foto foto Zima pomalu končí a jaro klepe na dveře, jak by řekl klasik. Počasí posledních dnů opravdu říká, že studené dny jsou ty tam a slunce svými teplými paprsky nás pobízí k jarním vycházkám. Tak tedy i já jsem využil jednu z prvních jarních nedělí k malé procházce po Zbraslavi a nebyl jsem sám. Cestou jsem potkal spoustu lidí, kteří vychutnávali krásu tohoto místa spolu s atmosférou jarního ovzduší a příjemných slunečních paprsků. Moje kroky vedly Zbraslavskými ulicemi k bájnému kopci Havlín, okolo místního kostelíku směrem ke Karlovu stánku. S nadšením z krás zdejšího místa jsem došel až ke Karlovu stánku, kde mě mé nadšení rázem opustilo. Bohužel zde chyběl železný kříž, který mnoho let stál po boku altánku. Nejdříve mě napadlo, že byl demontován z důvodu rekonstrukce, avšak o několik kroků dále jsem zahlédl zdemolovanou lavičku a začal jsem být na pochybách. Utěšoval jsem se alespoň tím, že před šesti měsíci jsem pořídil několik fotografií tohoto kříže, které jsou možná jedny z posledních. Kéž by tomu bylo naopak. A co si myslím o těch, co to mají na svědomí (přinejmenším pobořenou lavičku), zde raději psát nebudu.STRANA: 6

napsal R.Svoboda webmaster www.zbraslavhistorie.info