Zbraslav
a její
historie
vzdálená
i
nedávná
je
na těchto
stránkách
již od roku
2003
logo
Zbraslavhistorie.info - stránky o historii městské části Praha - Zbraslav

celkem je registrováno 95 lidí. přihlášení | registrace

Zápisník

Napsáno v letech 2005 až 2011 poté nahrazeno facebookem

STRANA: 5

název: SLAVNOSTI ELIŠKY PŘEMYSLOVNY ZAHÁJENY

autor: -Rsw-záznam vložen: 30.9.2006 11:19:06
foto foto Ve čtvrtek 28. října byl odstartován kulturní cyklus slavností Elišky Přemyslovny. Zahájení proběhlo v Praze na Staroměstském náměstí u domu U Kamenného zvonu. Ten obývala také Eliška Přemyslovna spolu se svým manželem Janem Lucemburským. Následně po úvodním slovu pořadatele, byla jako první událost letošních slavností uskutečněna komentovaná vycházka zaměřena na historickou Prahu a dobu Elišky Přemyslovny. Nemalou skupinu posluchačů, mezi nimiž byli i zástupci ze Zbraslavi, provázel po pražských zákoutích a poutavým výkladem komentoval autor knihy Pražský poutník Vladislav Dudák. Účastníci této vycházky byli jistě potěšeni, osvěženi na duchu a také jim byly rozšířeny obzory do naší historie.


název: FESTIVAL VEJVODOVA ZBRASLAV.

autor: -Rsw-záznam vložen: 30.9.2006 11:19:06
foto foto Již tradiční hudební festival Vejvodova Zbraslav se konal, tak jako každoročně, v místě skladatelova působiště, tedy na Zbraslavi. Festival byl vzpomínkou na hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu, jež je autorem hitů jakými jsou například Škoda lásky, Kdyby ty muziky nebyly a nebo Hrajte, já ráda tancuji.
Škoda lásky má zajímavou historii. Vznikla v roce 1927. Tehdy se ovšem jmenovala Modřanská polka a hrála se bez textu. Ten napsal Vašek Zeman až po sedmi letech (1934). Polka se brzy vydala do světa v roce 1938 jako Rosamunde přinesla zlatou desku akordeonistovi Willu Glahému za milión prodaných desek a o rok později ji vydává pod názvem Beer Barrel Polka nakladatelství Shapiro Bernstein. Ve stejném roce ji převzali do svého repertoáru slavné Andrews Sisters, orchestr Glenna Millera a později mnozí další (namátkou Benny Goodman nebo Billie Holiday). Hrála ji africká pianistka, zpívaly ji hvězdy country či rocku. Dokonce byla nahrána i jako valčík!
Festival Vejvodova Zbraslav se koná od roku 1996 každým rokem poslední víkend v září za účasti našich i zahraničních orchestrů. Cílem festivalu je především propagace české hudební tvorby v oblasti dechové hudby a propagace původní české tvorby.


název: VÝSTAVA BONSAJÍ NA ZBRASLAVI.

autor: -Rsw-záznam vložen: 31.8.2006 17:19:06
foto foto Celostátní výstavu bonsají České bonsajové asociace ve Zbraslavském zámku bylo možné shlédnou 17. září naposledy. Zbraslavský zámek hostil bonsajisty od 13.9. spolu s jejich výtvory. Výstavu navštívilo mnoho lidí jak z odborné, tak laické veřejnosti. Bylo možno vidět odborníky, kteří předvedli své umění ve tvarováni bonsaií přímo před dychtivými diváky. Výstavu navštívili i návštěvníci z Japonska, které bylo možno vidět v tradičním kimonu. Skupina zástupců z Japonska zde nechala diváky nahlédnout do tajů čajového obřadu. Poprvé se takovéto výstavy zúčastnili i zástupci umění ikebany. Nadšení diváci zbraslavské výstavy bonsají fotili vystavené exponáty, nad kterými komentovali umění, zručnost a trpělivost autorů. Na nádvoří zámku bylo možno shlédnout malou japonskou zahradu, která každého příchozího návštěvníka zaujala na první pohled. Na závěr můžeme říci, že Zbraslav měla tu čest hostit tak zajímavou událost jakou byla celostátní výstava bonsají.


název: ZBRASLAV JÍLOVIŠTĚ 2006 v cíli.

autor: -Rsw-záznam vložen: 9.9.2006 21:19:06
foto foto Zbraslav – Jíloviště, jeden z nejstarších automobilových a motocyklových závodů do vrchu na světě. Již 39. ročník si připomenuli veteránisté v sobotu 9.září vzpomínkovou jízdou. Na veterány se letos přišlo podívat mnoho návštěvníků, kteří v dopoledních hodinách mohli shlédnout vystavené vozy na Zbraslavském náměstí. Dnešnímu závodu do vrchu přálo i krásné slunečné počasí. Mezi diváky byli i reportéři České televize, kteří natáčeli kromě rozhovorů s účastníky závodu i jízdu samotných vozů. V jednu hodinu odpolední byla odstartována vzpomínková jízda na části původní trati tohoto známého šampionátu 30. let dvacátého století. Nejdříve tratí projely motocykly a poté je následovaly historické vozy. Spanilá jízda dědečků automobilů byla bez problémů až do čtrnácté hodiny. Několik minut po druhé hodině vyjelo jedno vozidlo ze závodní dráhy a dostalo se mezi diváky. Cadillac z roku 1927 se soutěžním číslem 76 najel do zahrady domku, kde zranil jednatřicetiletou ženu. Jednadvacetiletá spolujezdkyně byla zraněna lehce, jak uvedla Česká televize. Řidič tvrdí, že mu selhalo řízení. Podle očitých svědků se vozidlo stalo neovladatelným. Možnou závadou mohlo být uvolnění čepů na ojnici. Historické vozidlo zajistila policie, která požádala o posudek soudního znalce. Ten technickou závadu potvrdí nebo vyvrátí. Tato nešťastná nehoda byla první za celou dobu trvání tohoto závodu.


název: ZBRASLAV JÍLOVIŠTĚ 2006.

autor: -Rsw-záznam vložen:31.8.2006 17:19:06
foto Zbraslav – Jíloviště, jeden z nejstarších automobilových a motocyklových závodů do vrchu na světě. Již 39. ročník si připomenou veteránisté už tuto sobotu 9.září vzpomínkovou jízdou. První ročník se jel v roce 1908, na závěr Pražského autosalonu. Začínalo se na Zbraslavském náměstí a končilo po 5,5 kilometrech na vrcholu kopce Cukrák před obcí Jíloviště. Největší rozkvět prožívala Zbraslav na přelomu 30.let, kdy byl závod zařazen do evropského šampionátu, který se svým významem rovnal závodům Grand Prix. V roce 1968 byla založena tradice vzpomínkové jízdy na části původní tratě.  • Místo, datum a program konání závodu:
  • sobota 9. září 2006 v městské části Prahy 5 – Zbraslav
  • 8.00 – 12.45 Výstava vozidel na náměstí ve Zbraslavi
  • 13.00 – 16.30 Absolvování první a druhé měřené jízdy

Jízda se jede městskou částí Zbraslav z náměstí a dále po silnici II. třídy přes Baně. Povrch tratě je po celé délce opatřen asfaltovým povrchem. Délka trati je cca 4.000 m. Převýšení je cca 163 m., stoupání je od 3% do 9 %. Počet zatáček je 10. V městské části Zbraslav cca 1 km po startu je umístěn příčný práh, u kterého každý jezdec musí zastavit a znovu se rozejet.STRANA: 5

napsal R.Svoboda webmaster www.zbraslavhistorie.info