Zbraslav
a její
historie
vzdálená
i
nedávná
je
na těchto
stránkách
již od roku
2003
logo
Zbraslavhistorie.info - stránky o historii městské části Praha - Zbraslav

celkem je registrováno 95 lidí. přihlášení | registrace

Zápisník

Napsáno v letech 2005 až 2011 poté nahrazeno facebookem

STRANA: 3

název: festival Vejvodova Zbraslav 2008

autor: -Rsw-záznam vložen: 28.9.2008 14:15:03
foto foto Již tradiční festival dechový hudeb Vejvodova Zbraslav se uskutečnil od 26. do 28. září. Zbraslav navštívilo několik dechový orchestrů z České republiky. Zahraniční hudební tělesa zastoupily účastníci ze Švýcarska a Norska. Sobotní přehlídkový pochod vystupujících hudeb doprovázelo vystoupení souborů mažoretek, kterému na Zbraslavském náměstí přihlíželo několik set diváků. Po dobu festivalu byla vyvěšena na Zbraslavském náměstí státní vlajka spolu s vlajkou obce. Bohužel státní vlajka byla opět vyvěšena nevhodně. Přestože festival navštívila i paní starostka, tohoto velmi hrubého porušení pravidel pro vyvěšování státní vlajky se nevšimla a možná ani neví, že tato chyba existuje.

název: Závod veteránů 2008

autor: -Rsw-záznam vložen: 7.9.2008 14:15:03
foto foto Šestého září se uskutečnil 41. ročník vzpomínkové jízdy historických vozidel do vrchu Zbraslav – Jíloviště, který si letos připomenul 100. výročí zahájení prvního závodu vozidel do vrchu ze Zbraslavi do Jíloviště. V březnu 1908 byl uspořádán první závod do vrchu, který se konal předposlední den automobilového salonu v Praze. Prvnímu startu přihlíželo nečekané množství návštěvníků. Jako divák se dostavil i arcivévoda Karel, pozdější poslední rakouský císař. Do závodu bylo přihlášeno 16 vozů a 17 motocyklů. I letošní vzpomínkový závod měl hojnou účast jak z řad závodníků, tak i z řad návštěvníků. Do 41. ročníku bylo přihlášeno 262 strojů rozdělených do sedmi kategorií. Nejstaršími stroji byl motocykl L a KB z roku 1902 a automobil Walter D4 z roku 1909. Vyhlášení vítězů proběhlo v odpoledních hodinách na Zbraslavském náměstí. Pořadatelem jako již tradičně byl Veteran Car Club Praha .

název: Přehlídka historických kol

autor: -Rsw-záznam vložen: 17.6.2008 18:19:09
foto foto V sobotu 14.6 přivítala Zbraslav již po pětadvacáté příznivce a obdivovatele historických kol. Český klub velocipedistů 1880 a veterán bicycle club Zbraslav připravily pro diváky mimo jiné přehlídku historických kol na Zbraslavském náměstí. Přihlížející mohli shlédnout stroje vyrobené mezi lety 1880 až 1958 od český tak i zahraničních výrobců známých i méně známých značek. Přehlídku historických elegánu doprovázela přednáška pojednávací o kolech vysokých, či o kolech zdob nedávných tak i o kolech vojenských. Majitelé bicyklů řídily své stroje patřičně oděny do dobových kostýmu mezi nimiž byli zahraniční účastníci i z Ameriky. Pozvánku na tuto akci uvedla i české televize v pořadu Toulavá kamera. Letošní sešlost velocipedistů provázelo krásné slunečné počasí a velmi mnoho návštěvníků. Tímto přejí všem příznivcům historických kol mnoho úspěchu do dalších let a již nyní se těším na další setkání, které jistě přijde zase navštívit mnoho návštěvníků.

název: 63. výročí ukončení II. světové války

autor: -Rsw-záznam vložen: 10.5.2008 13:29:06
foto Osmého května 2008 jsme si připomněli 63. výročí ukončení II. světové války. Na místech, kde při květnovém povstání položili naši spoluobčané své hrdinné životy byly položeny věnce k uctění jejich památky. Na Zbraslavi se nachází mnoho míst s pomníčky připomínající události před 63 lety. Výčet památných míst najdete na těchto stránkách v sekci památníky. Zástupci obce spolu se členy Svazu bojovníků proti fašismu uskutečnili pietní akt již 7.5. v dopoledních hodinách u pomníku na Zbraslavském náměstí a u Husova sboru. V odpoledních hodinách proběhla vzpomínková pieta u památníku v Lahovicích. Oznámení o konání pietního aktu bylo uveřejněno ve Zbraslavských novinách, avšak tuto informaci neposkytoval v aktuálních informacích web zdejšího Místního úřadu.

název: Zbraslavský salon

autor: -Rsw-záznam vložen: 4.11.2007 11:09:06
foto foto V sobotu 4.11. proběhlo slavnostní otevření Zbraslavského salonu. Výstavu obrazů zbraslavských výtvarníků zahájila úvodním slovem paní starostka. Poté následoval projev pana Františka Kadlečka, jenž vyzdvihl význam založení Zbraslavského salonu. Taktéž vzpomněl na historickou souvislost Zbraslavi a výtvarných umělců, kteří zde žili a tvořili. Jejich výčet by byl velmi dlouhý. Připomenuto bylo jméno významného zbraslavského umělce, pana Pošara, který byl myšlenkou založení salonu velmi nadšen a byl první, který svá díla umožnil zde vystavit. Sám se však zahájení vernisáže nedožil. Pozůstalým byl předán věcný dar jako projev poděkování za jeho přínos. Zahájení doprovázel hudební program v podání žáků místní lidové umělecké školy a studentky konzervatoře. První výstavu Zbraslavského salonu přišlo shlédnout mnoho místních i přespolních návštěvníků, mezi nimiž byli i někteří zbraslavští umělci.STRANA: 3

napsal R.Svoboda webmaster www.zbraslavhistorie.info