upoutavka druhá

testování druhe

WordPress: Úprava šablony pro stránku nebo článek

wordpress-logoVzhled článku je věc, kterou jsem vždycky upravoval jako jednu z prvních a věřím, že vy na tom nebudete jinak. Váš blog má být prostě jiný než ty ostatní a pokud použijete jako základ nějakou existující šablonu (nejlépe Twenty Ten), vždycky budete chtít něco jinak: štítky pod článkem, rubriky nad článkem, datum do sloupce nebo skrýt autora. Poradím jak na to, je to fakt jednoduché.

Struktura šablony blogu

Šablona blogu je složena z několika souborů – nechci se jim věnovat v tomto článku, mám to v plánu v budoucnu. Je uložena v adresáři /wp-content/themes/vasesablona a jde o soubory psané v PHP (které jsou proložené HTML kódem) a styly (jeden hlavní pro typ média screen, další pak podle chuti nebo potřeb).

Šablona pro článek ve WordPressu

Vzhled článku definuje soubor single.php, vzhled stránky definuje soubor page.php. Od verzí 3+ přibývají v tomto ohledu další možnosti – lze si připravit šablony pro různé typy stránek nebo výpisů, o tom ale až jindy. Ještě jeden typ šablony je důležitý – šablona pro výpisy archivních stránek (výpis rubrik, výpis podle data). Šablony pro zobrazení příloh a profil autora nepoužívám, ale jejich úprava se nijak lišit nebude.